Булгурът – пълноценна зърнена храна
20 дек. 2020
Булгурът е пълноценна зърнена храна, за чиито полезни свойства се знае от векове насам. Първоначално булгурът е присъствал основно в традиционните кухни на страните от Близкия Изток, Балканите, Турция, Армения, Индия и Южна Азия, но днес е все по-консумиран в почти цяла Европа и Америка.
Булгур е пълнозърнеста пшеница, която е измита, бланширана на пара или във вряла вода, изсушена и натрошена на малки части. Вкусен, полезен, лесно усвоим, засищащ и диетичен, булгурът е истинска кулинарна находка. Освен това, обработен по този начин, булгурът запазва хранителните стойности на пшеницата, без да се губят важни вещества като протеините.
Състав
Булгурът се състои от 76% въглехидрати, фибри (18%), правещи го подходящ продукт (до 50 г булгур дневно за диетичен режим), който спокойно може да измести хляба от менюто ви.
В 100 г суров булгур се съдържат 342 калории, протеини (12,3%), мазнини (1,33 г).
По отношение на минералните вещества и витамините булгурът е надежден източник на калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк, йод, мед, манган, селен, витамини A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, B9 (фолиева киселина), B12 и редица аминокиселини.
Здравословни ползи от булгур
Булгурът е рекордьор по отношение на полезни хранителни вещества сред останалите зърнени храни. В него има витамините от група В, които отговарят за работата на нервната система, красивите коси и чистата кожа. Съдържа витамин А, необходим за доброто зрение и защита от инфекции, витамин Е, който предпазва от преждевременно стареене, витамин D – за здрави кости и зъби и много микроелементи като желязо, мед, йод.
Голямо и главно богатство на булгура е фосфорът. По съдържание булгурът превъзхожда почти 2 пъти останалите зърнени храни. Фосфорът е необходим не само за нормалната обмяна на веществата и добрата работа на мозъка, но е и важен микроелемент за спортистите, защото фосфорът увеличава скоростта на мускулните съкращения.
Освен всичко това булгурът е богат на лизин. Лизинът е аминокиселина, която оказва противовирусно действие, особено срещу микробите, които предизвикват херпес и остри простудни инфекции, поддържа жизнения тонус и пази здраво сърцето. Лизинът участва в изработването на колаген, който прави кожата гладка и гъвкава, предпазва от бръчки. Булгурът е полезен и за стройната фигура, защото съдържа много целулоза, която извежда от организма токсините и шлаките, и вещества, които пречат на отлагането на мазнини. В стари времена използвали булгура като температуропонижаващи при деца и възрастни при простудни заболявания.
Необработените зърна и булгурът помагат за лечението на диабет, сърдечносъдовите и много други заболявания. Ако редовно включвате в своето меню булгур, можете да понижите кръвното налягане, да нормализирате обмяната на веществата, да се справите с възпаленията и дори с наднормено тегло. Фибрите са едно от големите предимства на булгура. Те са с доказан ефект при неутрализиране на свободните радикали, предпазват от рязко покачване на нивото на кръвната захар и регулират обмяната на веществата в организма. Фибрите чистят шлаките, свързват се със солите на тежките метали и спомагат за изхвърлянето им.
Булгур в диетата
Булгурът се усвоява лесно, а същевременно забавя усвояването на въглехидратите, затова е особено полезен при отслабване. Може да се консумира като заместител на хляба и ориза. Сравнен с пълнозърнестия ориз, булгурът е по-богат на фибри и белтъчини, витамини и минерали, а е с по-нисък гликемичен индекс (46).
Кулинарно приложение
Можете да добавите булгура към редица месни и вегетариански специалитети, салати и дори да го използвате за закуска, подсладен с лъжица мед, сушени плодове, кисело мляко и ядки.
Универсалният вкус на булгура го прави идеално самостоятелно ястие, но може да се допълни и с пържени или варени яйца, пилешки бутчета, телешко, свински ребърца, риби и морски дарове.
Булгурът се съчетава добре с всички видове лук – шалот, бял, чесън, праз и различните зеленчуци и кореноплодни като картофи, моркови, пащърнак, целина и т.н. Той е пълноценен хранителен продукт, заемащ важно място в традиционната българска кухня, предимно като заместител на ориза.
Придава чудесен вкус на ястията с агнешко месо. С булгур можете да направите дори баница или кекс. Препоръчителното съотношение при приготвяне е 1:3 (1 част булгур към 3 части вода). Накиснете го в гореща вода или го сварете, докато утрои обема си и го отцедете. Не слагайте по-малко или повече от посоченото количество вода, за да не стане булгурът прекалено твърд или да се разкашка.
Статията подготви: Пламена Антонова, Инструктор по хранене в ДМК „Ян Бибиян“