• Намери ни:
  • Работно време офис: от понеделник до събота от 09:00ч. до 16:00ч.

Регистрация

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our политика на поверителност.

Хранене по време на бременност

Хранене в периода на бременността

 

 

По време не бременността храненето е от изключително значение за здравето на майката и детето. Хранителният прием на бременната жена е един от най-важните фактори, повлияващи изхода и протичането на този толкова важен и отговорен етап от живота на една жена. Правилното хранене по време на бременността пази както здравето на майката, така и здравето на бебето. То допринася в голяма степен за доброто развитие на бременността и за нейния благополучен изход – раждането на здраво, жизнено и с нормално тегло бебе. Повечето здравни специалисти са на мнение, че по време на бременност дневните хранителни норми не би следвало да се различават съществено от тези при добре балансираната диета (с изключение на количествата желязо, които се увеличават значително).

 

 

Необходими хранителни вещества за здравословна бременност

 

 

Един от най-важните витамини по време на бременността е фолиевата киселина, която се съдържа предимно в суровите плодове и зеленчуци. Важен източник на фолиева киселина се явява броколито. Други добри източници на фолиева киселина са също всички видове зелени листни зеленчуци, бобовите храни, пълнозърнестия хляб, ядковите плодове и др.

Трябва да имате предвид, че за да избегнете потенциални патогени, трябва да измивате плодовете и зеленчуците много внимателно особено ако са кореноплодни.

Белтък:

Той се съдържа в най-големи количества в млякото, млечните продукти, рибата, месото и месните продукти и яйцата. Бобовите храни /боб, леща, соя/, ядките и семената са добри източници на белтъци.

Калций:

Добър източник на калций са млякото и млечните продукти, където той е в лесно усвоима форма. Препоръчителното дневно количество на калций е от 1200 до 1500 мг.

Магнезий:

Той работи чудесно заедно с калция. Правилните нива на магнезий може да запазят матката от преждевременно разкритие до 35 гестационна седмица на бременността. Магнезият също намалява риска от остеопороза: адекватните нива на магнезий и калций ще помогнат за намаляване на вероятността от увреждане на костите по–късно в живота. Той намалява спазмите, които са много често явление по време на бременност. Магнезият намалява крампите, намалява силата на предварителните контракции наречени с името Бракстън–Хикс, а също и предпазва от запек. Магнезият е най–доброто средство в борбата със стреса и безсънието, които са доста чести по време на бременност. Лекарите обикновено го предписват като отделна добавка. Храните, най–богати на магнезий и трябва да бъдат включени към ежедневната ви диета, са: бадеми, спанак, кашу, фъстъци, зърнени култури, мляко, черен боб, фъстъчено масло, хляб, авокадо, картоф, кафяв и бял ориз, овесена каша, банан, сьомга, стафиди, пилешки гърди, телешко месо, броколи, ябълка, морков.

Натрий:

Натрият играе важна роля за нормалния растеж и помага да се регулира нивото на вода в организма. Препоръчителното количество на натрий по време на бременност е от 2000 до 8000 мг. на ден. Да се използва йодирана сол. Ниският прием по време на бременност създава риск за изоставане в умственото развитие на новороденото. Високият прием на сол се свързва с увеличаване на риска за високо кръвно налягане и ограничаването й е един от подходите за намаляване честотата на хипертонията.

Желязо:

По време на бременност потребността от желязо рязко нараства. Затова бременната жена се нуждае от желязо в по-големи дози, особено през последните периоди от бременността. Този минерал е от жизнено значение за производството на хемоглобин (червените кръвни телца) и за предотвратяване на често срещаната при бременните желязо дефицитна анемия. Основният източник на желязо е храната. Богати на лесно усвоимо желязо са черен дроб, червено месо и месни продукти, риба. Добри източници са още и пълнозърнестия хляб, бобовите храни, овесените ядки, вареното жито, пшеничените зародиши, листните зеленчуци, сушените плодове и др.

Витамин С:

Той се съдържа в чушките, зеления грах, карфиола, зелето, зеления лук и чесъна, а от плодовете – шипките, цитрусовите плодове, пъпешите, ягодите, кестените и др.

Вода: 

Приемът на вода е от изключително значение за организма на бъдещата майка. Тя трябва да консумира от 6 до 8 чаши вода на ден.

 

 

Как да процедираме с храната по време на бременност

 

 

Хигиената е от изключително значение – винаги мийте ръцете си след като сте мили храна или сте докосвали сурово месо или риба. Внимателно изплаквайте суровите плодове и зеленчуци дори и пакетираните салати, кълнове и т.н. Също така измивайте ръцете си задължително преди хранене. Старайте се да консумирате само пресни храни и не съхранявайте отворените опаковки твърде дълго. Приготвяйте салатите непосредствено преди консумация.

 

 

Кои храни трябва да избягвате

 

 

Имунната система на бебето все още не е напълно развита в утробата и след раждането и следователно трябва да бъде добре защитена срещу възможни патогени, доставени с храната. Храни, които са принципно безвредни могат да носят микроби или бактерии, с които вашето бебе да не може да се пребори само. Най-добрият начин да предотвратите инфекция при нероденото си дете вследствие на патогени като Salmonella, Listeria или токсоплазмоза е да се храните правилно и да се въздържате от прием на определени храни.

 

 

Продукти, които следва да се избягват при бременност:

 

 

  • Сурови и полусурови яйца и храни, които може да са използвани в домашни мусове и сладолед. Яйцата трябва да са твърдо сварени. Несготвените яйца могат да съдържат бактерията салмонела. Салмонелата се характеризира с тежко повръщане, разстройство и често висока температура. Въпреки че тази инфекция сама по себе си не застрашава директно бебето в корема, тя води до обезводняване на организма на бъдещата майка, което вече би могло да навреди на плода. Внимание: суровите яйца могат да бъдат включени в приготвянето на множество домашни храни като майонеза, сос холандез или тирамису. В готовите продукти обикновено яйцата са пастьоризирани и салмонелата е унищожена.
  • Полусурово месо и риба – уверете се, че рибата и месото са напълно сготвени и че не са останали полусурови розови участъци. Те могат да съдържат листерия или да отключат токсоплазмоза. Токсоплазмозата е инфекциозно заболяване, причинено от паразити, които могат да се прехвърлят от заразено сурово месо или кош за боклук. Съвет: ако обичате да градинарствате, правете го задължително с ръкавици, за да избегнете допир до котешки изпражнения, които също могат да бъдат източник на токсоплазмоза.
  • Сурова риба – забравете за суши, пушена сьомга и стриди.
  • Сурово или сушено месо като стек тартар или пастърма.
  • Непастьоризирано прясно и кисело мляко и сирене, включително меки сирена като бри, камамбер и синьо сирене. Пастьоризирани сирена и кашкавали като чедър, крема сирене или извара (котидж) са позволени, но за ваша сигурност винаги проверявайте етикета, за да се уверите, че са пастьоризирани. Едно изключение от правилото е пармезанът. Той се приготвя от сурово мляко, но отлежава достатъчно дълго време, което минимизира риска от развитие на Листерия.
  • Полуфабрикати.
  • Риби, които съдържат високи нива на живак – обикновено по-едрите риби са тези, които натрупват в по-голямо количеството живак, предупреждават учените. Такива са: рибата-меч, риба тон, акулата, кралска скумрия. Високите нива на живак могат да увредят нервната система на бебето. Риба тон не приемайте повече от 4 средно големи консерви (140 г нето тегло на консерва) или две пресни филета (всяко едно до 170 г ) на седмица. Рибите са богати на лесно усвоими белтъци както и на особено полезните полиненаситените омега -3 мастни киселини, които намаляват така наречения лош холестерол в кръвта, а повишават нивото на добрия. Те намаляват и риска от сгъстяване на кръвта, което води до запушване на кръвоносни съдове, които „хранят” важни органи. Освен това тези мастни киселини подпомагат работата на черния дроб и мощно подкрепят имунитета. Най-богати на омега-3 масти киселини са черноморската скумрия и сафридът. От българската риба бих препоръчала балканска пъстърва. Тя е еталон за екологично чист продукт. Ако има някакво замърсяване тя мигрира – бяга или просто умира.
  • Черният дроб и производните му продукти, като пастет, също е най-добре да се избягват напълно, тъй като е възможно да съдържат по-високо съдържание на витамин А, който може да навреди на бебето.
  • Алкохолът е абсолютно забранен! Няма количество алкохол, което да е безопасно за бременността. Той засяга развитието на плода. Отказът от консумацията на алкохол следва да стане с научаването за бременността и продължава и през периода на кърмене.
  • Тютюнопушенето по време на бременност уврежда здравето както на бъдещата майка, така и на плода, като констатацията е потвърдена от редица изследвания.
  • Да се ограничава кафето и напитките, съдържащи кофеин. 

 

 

Полезни съвети:

 

 

При общите неразположения на бременността правилното хранене може да помогне!

* При гадене и повръщане да се ядат препечени филийки, сухар или солени бисквитки. Честа консумация дневно на малки количества храна.

* При запек да се консумират повече храни богати на влакнини – пълнозърнест хляб, сурови плодове и зеленчуци. Да се пият повече течности – вода, мляко, плодови сокове, леки супи.

* При тежест след нахранване да се консумират често и в малки количества храна. Храната да се пече или задушава вместо да се пържи. Да се пият течности между храненията, а не по време на храненията.

* Препоръчват се разходки след нахранване.

* За балансирано и здравословно хранене да се консумира всеки ден поне по един представител от основните групи храни:

– хляб и зърнени храни;

– мляко и млечни продукти;

– плодове и зеленчуци;

– нетлъсто месо, птици, риба, яйца или алтернативи (боб, леща, ядки).

 

 

 

 

Статията подготви: Пламена Антонова, Инструктор по хранене в ДМК „Ян Бибиян“

Още:
  • Какво е био? Био хранене на бебето

    Предимства на БИО храните

  • Рибата в детското меню

    Кога и как да започне захранването с риба

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial