• Намери ни:
  • Работно време офис: от понеделник до събота от 09:00ч. до 16:00ч.

Регистрация

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our политика на поверителност.

Завръщането на просото

Просото е поредната незаслужено пренебрегната традиционна култура за сметка на модерните напоследък суперхрани като киноа и чия.

 

 

 

Редица нови изследвания сочат, че глутенът е един от виновниците за наличието и задълбочаването на много възпалителни и автоимунни заболявания, характерни за нашето съвремие. Все повече хора променят диетата си, изключвайки глутена от нея. Трудно е да се откриват алтернативи на зърнените храни и брашна, които не съдържат глутен. Една такава зърнена храна е просото. Технически всъщност то е по-скоро семе, но бива категоризирано и причислено към зърнените храни.

 

По-важното е, че просото има редица изключителни ползи за здравето, заради които заслужава да се превърне в централна част от храненето ви.

 

Това малко зърно е изключително богато на витамини и минерали, като то не съдържа глутен. Богато е на магнезий, калций, манган, триптофан, фосфор, фибри, прости захари, витамини от В – групата, както и антиоксиданти.

 

 

Благодарение на своя състав, просото действа като пробиотик, поддържащ нормална микрофлора в организма, осигурява серотонин, чието ниво е важно за настроението на човека, храносмила се лесно, регулира перисталтиката, като предпазва от запек и други. А заради факта, че е алкална храна, просото е една от малкото храни, които алкализират и тялото.

 

 

Просото и ползи за здравето

 

  • На първо място просото е безглутенова храна и е подходящо за хора с хранителна непоносимост към глутена. Това я поставя в много ограничен списък с продукти, а цената й изпъква веднага.

 

 

  • Втората тенденция в храненето, в която то се вписва отлично, е, че просото след готвене остава алкална храна. Ако внимаваме за алкално-киселинния баланс, то е отново един отличен избор. Напоследък се твърди, че поддържането на алкалната среда е най-силното антиканцерогенно средство.

 

 

  • Просото е храна с много приложения за здравето. Като съвкупност от качествата си, но най-вече заради магнезия, то е изключително полезно за жени в менопаузата заради повишения риск от рак на гърдата, остеопороза и възпаления на ставите.

 

 

 

  • То предпазва сърцето и артериите от склерозиране, повишава сърдечния тонус. Профилактика срещу диабет II и при висок „лош“ холестерол.

 

 

 

  • Фосфорът участва в строежа на ДНК кода ни – в нуклеиновите киселини, и е важен елемент на здравата клетка. Затова се препоръчва да се консумира просо при възстановяване от болести.

 

 

 

  • Голямото количество фибри и лесното усвояване предпазва от всякакви болестни състояния на храносмилателната система и също така – от камъни в бъбреците. Особено важно е значението на фибрите за здравето на дебелото черво, където започват много други заболявания.

 

 

Някои изследвания посочват още, че благодарение на фибрите,  откриващи се в просото, се предотвратява развитието на рак на гърдата, както има и защита от развитието на астма в ранна възраст.

 

 

 

Простите захари и многото фибри в просото го правят дори по-полезна храна и  от пшеницата и ориза.

 

 

Просото е по-полезно да се консумира белено и полирано – то не губи ценни качества, но така се преодоляват дъбилните вещества в твърдата му обвивка. Фибрите в обвивката се намират и в самото зърно и остават част от полезните му качества. Обеленото просо се измива добре, докато водата стане бистра и може да се накисне за 1-2 часа. Друг вариант е да се сложи на сух тиган и да се напукат зърната, за да уврат по-бързо. Но като цяло – то няма нужда от много кулинарна обработка.

 

 

Просото може да участва във всякакви рецепти с ориз, кус кус, елда, булгур и т.н. То има мек, но сравнително неутрален вкус. Поема много вода и се вари в съотношение 1:2,5 вода. След завиране, огънят се намалява и се оставя да къкри около 25-30 мин. Ако искаме кремообразна текстура – разбъркваме и постепенно се разварява. Ако държим на отделни зрънца – не бъркаме, а накрая добавяме мазнина и съвсем леко разбъркваме да проникне тя между зрънцата.

 

 

Статията подготви: Пламена Антонова, Инструктор по хранене в ДМК „Ян Бибиян“

Още:
  • Булгурът – пълноценна зърнена храна

    Булгур – по-добрата пшеница

  • Кейл – малко позната, но много полезна храна

    Ползите за здравето при консумацията на зеленото растение

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial