Как да подсилим имунната система на детето? част 1
29 окт. 2020
През зимата сякаш доста често водим децата си при лекаря. Настинка, температура, болки в гърлото, грип. Всички те се появяват често при малките деца когато температурите навън се въртят около нула градуса. И без значение дали детето е настинало или се е заразило от друго дете, това е неприятно преживяване както за него, така и за теб. Ако всичко това ти звучи твърде познато, време е да започнеш да се грижиш за имунитета на детето си с натурални съставки, за да си спестиш постоянното ходене до кабинета на лекаря, а на него – постоянния прием на лекарства.
Как да стане това?
Имунната система на детето е много чувствителна към храната. Така например недохранването, хранителните алергии и непоносимости, консервантите, оцветителите, изкустевените подсладители, подобрители и други, както и приемът на твърде много захарни изделия могат да окажат неблагоприятно влияние върху защитните сили на детето.
В резултат от неправилното хранене то може да започне да боледува по-често. В много случаи родителите започват да търсят различни имуностимулатори, които се предлагат на пазара, с цел да „подсилят” имунитета на детето. Това, което се пренебрегва обаче, но е от основно значение за отглеждането на здраво дете, е именно хранителното меню. Пълноценното и здравословно хранене още от самото раждане е най-важната предпоставка за отглеждане на здраво и щастливо дете.
Водата
Водата е много важна за правилното развитие на детския организъм. През зимата тя е още по-важна. През студените зимни месеци трябва да увеличиш приема на вода за детето – така то се хидратира, за да се бори организма му срещу нежелани грипни микроби. Водата му помага и да се освободи от вредни токсини, които го обграждат ежедневно. Други течности, които могат да бъдат от полза, са прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове, билкови чайове като джинджифил и лимон, лайка, куркума и канела, мента и чай ройбос.
Чаят ройбос съдържа желязо, калий, мед, магнезий, манган, които имат значение за обмяната на веществата. Притежава спазмолитично действие и е подходящ при стомашни проблеми. Препоръчва се и при нервно напрежение, безсъние, главоболие, високо кръвно.
Много плодове и зеленчуци
Те са идеален източник на редица важни витамини и минерали, без които имунната система не може да функционира правилно. Освен това плодовете и зеленчуците съдържат антиоксиданти. Те се пренасят по кръвен път към тъканите и органите и ги предпазват от вредното въздействие на свободните радикали, като ги неутрализират. Препоръчва се консумацията на сезонни плодове и зеленчуци, защото те са по-богати на витамини и микронутриенти и същевременно не са претърпели химична обработка. Така например 1 чаша фреш или прясно изцеден сок осигурява дневната нужда от витамини за детето. Важно е обаче сокът да се консумира веднага след приготвяне и за предпочитане да не е претърпял термична обработка, така че да не се наруши структурата на съдържащите се в него витамини. Предлагайте пресни плодове и зеленчуци при всяко хранене или закуска.
Всички ярко и тъмно оцветени плодове и зеленчуци като портокали, грейпфрути, лимони, киви, червени и жълти чушки, цвекло и всички плодове са с високо съдържание на витамин С и антиоксиданти, които се борят с микробите и благоприятстват имунната система. Създаването на привлекателно изглеждащи ястия ще накара детето да яде с радост тези плодове и зеленчуци.
Ограничете рафинираната захар. Захарта може да потисне имунната система, като 1 чаена лъжичка захар потиска имунната функция на детето с 50% за 24 до 48 часа.
Мазнини
Мазнините са изключително важни за бързорастящия детски организъм. Те са съставна част на клетъчните мембрани, важен енергиен източник, участват в редица метаболитни процеси. Примери за храни, богати на есенциални мастни киселини са: рибено масло, ядки, ленено семе и други.
Същевременно обаче е важно да се ограничи максимално приемът на трансмастни киселини или хидрогенирани мазнини. Те се съдържат в маргарина и пържените храни, например и директно отслабват имунната защита на организма, предразполагайки го към по-често боледуване.
Пробиотици и пребиотици или т.нар. „добри“ бактерии
В храносмилателната система на детето има огромно количество „добри” бактерии. Те изпълняват редица важни функции, като производство на витамини, преработка на някои несмлени хранителни вещества и други, но не на последно място защитават организма от поселване с болестотворни микроорганизми.
Естествен източник на „полезни бактерии” или пробиотици за храносмилателната система е киселото мляко. Истинското кисело мляко съдържа Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Доказано е в някои проучвания, че консумацията на храни, съдържащи пробиотици, намалява боледуването на детето с 20%. Приемът на пробиотици под формата на хранителни добавки не се препоръчва, ако детето е здраво. По-добре е то да си ги набавя по естествен път чрез храната.
Децата обичат киселото мляко, така че не се притеснявайте да го включите в закуската.
Ферментиралите храни (кисело мляко, кисело зеле, туршии, кефир, квас и др.) играят ключова роля за нормалната чревна флора. Знае се, че 70% от клетките на имунната система са в червата. Здрави черва, добро здраве.
Друг начин за стимулиране на чревната микрофлора е приемът на пребиотици. Това са вещества, които „хранят” полезните бактерии и по този начин стимулират развитието им. Такива са: чесън, лук, праз лук, аспержи, банани, ечемик, овесени ядки, ябълки и други.
В много случаи на често боледуване при детето се откриват нарушения в храненето. Това може да доведе до дефицит на важни витамини или микроелементи. За да не се допусне това да се случи, храната трябва да е достатъчно разнообразна. Така например:
Витамин А е мастноразтворим витамин с важно значение за имунната система. Той се съдържа в сладкия картоф, тиква, моркови, спанак и други. Сладките картофи и морковите са най-добрите източници на бета каротин, предшественик на витамин А. Хранителното вещество подпомага имунната система, като се грижи за производството на бели кръвни клетки, които се борят с бактериите и вирусите. Той също така укрепва лигавиците, които покриват дихателните пътища, което действа като защитна бариера, за да предпази тялото. Печен сладък картоф съдържа над 150% от дневната доза витамин А , 3-4 сурови моркова – над 100% от препоръчителния прием.
Витамин С – важен антиоксидант. Съдържа се в: цитрусови плодове, праскови, червени чушки, домати, броколи и други.
Витамин Д – бързо унищожава клетъчните стени на бактериите, гъбичките и вирусите, включително и грипните вируси. 15 минути прекарани на слънце осигуряват ежедневната доза от витамин Д. Ако времето не позволява, може да осигурявате нужните количества витамин Д под формата на добавка.
Цинк – участва във функционирането на над 100 ензимни системи в организма. Източници: говеждо, зърнени каши, пуешко, пилешко, ядки (най-голямо количество има в тиквените семки), семена и други.
Биофлавиноиди – естествени антиоксиданти. Съдържат се в тъмните плодове, като например горските плодове, бъз, ягоди, черно грозде, както и в броколи, спанак, манго, папая, чушки и други.
Яйца
Яйцата са голям източник на протеини и те са една от малкото храни, които естествено съдържат витамин D, които помагат на организма да абсорбира калция. Яйцата също съдържат желязо, витамин А и богато количество витамини от вида B. Всички те са изключително важни за детето и са чудесен начин да подсилиш имунитета му по естествен начин. Има много забавни начини да включите яйцата в храненето на децата си – опитайте да използваш забавни форми за пържени яйца, да разрежеш по специален начин варени яйца или да направиш бърканите яйца по-интересни. Всичко, от което имаш нужда, е малко въображение!
Омега-3 мастни киселини
Мазната риба съдържа омега-3 мастни киселини, номер едно противовъзпалително за цялото тяло. Също така съдържа селен и витамин Е, които са важни за укрепване на имунната система. Не само те помагат на тялото да се бори с болестта, но те са от съществено значение за здравословното развитие на мозъка. За допълнителен тласък можете да включите масло от черен дроб на треска в храната на децата си, особено през зимните месеци, когато те са склонни да се разболяват по-често. Ако те не обичат риба или ти е трудно да приготвяш риба толкова често, имаш по-лесно решение.
Статията подготви: Пламена Антонова, Инструктор по хранене в ДМК „Ян Бибиян“